Jarosław Jaśnikowski – interjú a festővel

Jarosław Jaśnikowski

Michał Cylwik: Jó reggelt, Jarosław úr, nagyon örülök, hogy bemutathatom az egyik legismertebb szürrealista művész profilját. Jarosław Jaśnikowski festményeit világszerte ismerik és értékelik. Persze megkérdezhetném, hogy csinálod? de nekem túlságosan triviálisnak tűnik… Tudom, hogy ilyen tökéletességet elérni nem volt könnyű.

Ezért szeretném tudni, mit jelent számodra a festészet?

Helló és üdvözlet.

A festészet ma is hihetetlen kaland számomra, életem értelme, lelkem titkos zugait feltáró tükör, átjáró egy másik világba. De ez egyben elég tisztességes bevételi forrásom is.

Jarosław Jaśnikowski festményei
Jarosław Jaśnikowski az egyik leghíresebb lengyel szürrealista festő

Minden művész pályafutása elején olyan valakitől veszi a jelzést, aki hatalmas benyomást tett rá. Milyen hatással volt rád Dalí munkája?

A festészettel való kalandom kezdetén, az 1990-es években Dalí munkássága és maga a figura is nagy hatással volt rám, de idővel kezdett elhalványulni Wojtek Siudmak, majd Zdzisław Beksiński munkái iránti vonzalom javára. majd több más művész is meggondolta magát.a művészet fogalma. Salvador Dalí munkásságát jelenleg leleményességben és fantáziában gazdagnak, festési technikában viszont szegényesnek tartom, és mindenekelőtt a színkombináció nagy hibáiban van a probléma. Nos, Dali az elsők között volt, és megnyitotta az utat a világ szürrealizmusa felé… és dicsérjük ezért.

Sok ember számára a művészet menekülés egy másik, varázslatos oldalra. Nem csak a szemet nyugtatja, hanem az érzékeket is. Mi a különbség a szürreális világ és a valós világ között?

Például játszhatsz egy kicsit a fizika törvényeivel és hajlíthatod ide vagy úgy. A Mikro Pana Bogával szórakozhatsz, és érdekes valóságokat teremthetsz, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy ezeknek a világoknak a lényei is meglepődhetnek, ha egy ablakon keresztül ránk néznek. A hitetlenség és a bűvölet törvénye mindkét irányban működik.

Jaroslaw Jasnikowski festménye
Jarosław Jaśnikowski festményei varázslatosak

A festészet az egyetlen művészeti forma, amit magadban fejlesztesz?

Úgy gondolom, hogy minden művész nyitott az önkifejezés különböző formáira. Korábban írtam néhány verset, írtam egy novellát, egy meglehetősen szegényeset, bár kísértést érzek, hogy egyszer visszatérjek az íráshoz. A csillagászat vagy a kvantumfizika is egy gyönyörű művészet, amelyben végtelenül feledékeny lehet.

A hírnév gyakran kétértelműen hangzik, és sok alkotó nem fogadja el. Mit érez az a művész, akinek képeit tekintélyes galériákban állítják ki?

A festők megnyugszanak, hogy általában a mi festményeink a híresek, nem mi magunk. Így hát a tinédzserek nem visítoznak utánunk és nem csinálnak némafotót, a paparazzik nem küldenek ránk drónszázadokat, az uszkárok és egyéb bulvársajtók pedig távol maradnak tőlünk. Szégyenkezés nélkül elmehetünk a pékségbe zsemléért, felkapjuk az orrunkat a piros lámpánál, és szép életet élhetünk.

Jaroslaw jasnikowski festménye
Jarosław Jaśnikowskit lenyűgözi Wojciech Siudmak munkája

A festészet életforma lehet. Össze lehet kötni az üzletet a művészettel?

A mi korunkban ez még szükséges is. Sok álmokkal teli fejű fiatal művész az egyetem elvégzése után a könyörtelen piac fogaskerekei közé vetődik, és meghal. Azért halnak meg, mert nem kaptak megfelelő oktatást, mert az egyetemeken senki nem készítette fel őket erre. Függetlenül attól, hogy fizetünk-e adót vagy sem, minden művész olyan, mint egy független vállalkozó, és senki sem ad nekünk ingyen pápát. Kezdetben ádáz küzdelem folyik a túlélésért, és kivétel nélkül mindenki fejbe fog ütni. Mindenki árat fog fizetni, más, néha szörnyű, de aki kitart… szép élete lehet.

Kérem, ezt ne versenykérdésként kezelje:)) Jarosław Jaśnikowski mely kortárs festőket tartja kiemelkedőnek?

Egy bizonyos szakaszban, amikor az ember érzi a saját értékét és magabiztos abban, amit csinál, már nincs verseny… csak barátságok vannak. A lengyel szürrealizmusban sok kiemelkedő művész van, és nem fogok hazudni, ha azt mondom, hogy mi vagyunk a világ elitje. Talán ez bizonyos nemzeti sajátosságainknak köszönhető, talán ennek az utópisztikus romantikának, amikor ecsettel a kezünkben, fanatikus őrjöngésben, a bátortalanság nyoma nélkül vetjük magunkat vásznunkra, világunkra. Nem tudom… talán ennyi. A lengyel, tágan értelmezett szürrealizmus elitjében legalább húsz, esetleg harminc név szerepel, és gyakorlatilag mindenkinek megvan a maga felismerhető stílusa. Ezért egészítjük ki olyan jól egymást.

A mai alkotók közül sokan használnak digitalizálási technológiát. Így születnek nagyon kreatív és eredeti alkotások. Mit Jarosław Jaśnikowski Arra gondol, hogy a számítógépes feldolgozást egy klasszikus festőállvánnyal kombinálja?

Abszolút semmi ellenem, ha ami ennek a szimbiózisnak az eredményeként létrejön, az megfelel a jó munka elveinek, azaz jól kombinálható színekkel és korrekt kompozícióval rendelkezik, és érdekes tartalmat közvetít, akkor miért ne.

Íme egy kis megjegyzés a meglepődőknek – Igen! a festészet bizonyos elveken alapul, amit a Képzőművészeti Akadémiákon olykor nem tanítanak, a “Művészet a művészetért” beteges elvével büszkélkedhet.

Jarosław Jaśnikowski festménye

A mágikus realizmus a fő irányzat az életedben, szívesen élne Jarosław Jaśnikowski egy ilyen világban?

Ha akarnék, valószínűleg már ott laknék;-) De azt hiszem, inkább turista, Mesemondó lennék. Meglátogatom az Alternative Worlds-t, és beszélek arról, amit ott láttam. Ez nekem elég, de ott nem terem az édes borsó, mint nálunk, és az eper is megromlik.

Nagyon köszönöm az interjút és a LuxuryBlog.pl-re fordított időt, szorosan figyelni fogom a munkádat.

köszönöm neked is

Megment