Van még hely porcelán babáknak?
Az első porcelán babák olyan műalkotások, amelyeket a 19. században készítettek, és ma is értékes remekművek a gyűjtők számára. A legértékesebbek a márkás gyárak termékei, amelyek az emberi szépség ihlette egyedi alkotásokat hoznak létre, melyek tetején az egyik legértékesebb kerámia, vagyis a porcelán szerepel, régebben nemcsak a szórakozás részei voltak, hanem a trendek pontos tükrözése is. egy adott korszakból. A karakteres miniatűrök már az ókorban ismertek, funkciójuk azonban eltérő. Szellemi és kulturális igényeket tükröznek a magasabb, emberi erők ábrázolásában, szórakoztató, dekoratív és oktató funkciókat látnak el.
A babák az emberi kreativitás időtlen elemei valamint a társadalom jelenlegi törekvéseinek és konvencióinak modellje, amely kielégíti az esztétikai, érzelmi, pszichológiai és szociális szükségleteket. A porcelántermékek rangos remekművek, rajongók, amatőrök, művészek, esztéták, befektetők és bábosok nagyra értékelik. A technológia fejlődésével a társadalom egy része számára a porcelánbabák már nem népszerűek. Másrészt a kézműves termékek felértékelődnek, és a babák egyediségétől elbűvölt emberek azt állítják, hogy porcelánba zárt, lélekkel rendelkező élettelen anyag. Egyes tulajdonosok a családjuk tagjai, akik generációk óta öröklődnek. És ma ezek a tökéletes ötlet ajándék.
A babák története
Az ókorban kultikus funkciót töltöttek be, a keresztény időkben Jézust Máriával és a szentekkel ábrázolták, században megjelentek a világi babák. Az első babák szövetből és fából készültek, 1800 körüli viaszt adtak hozzá, hogy természetesebb megjelenést kapjanak. Mint tudjuk, hőérzékeny anyag, ezért idővel papírpépre cserélték, míg a porcelánt 1830 körül kezdték használni.
A baba, mint az egyik legrégebbi játék, számos szerepben feltűnt, és személyt ábrázolva különféle funkciókat töltött be: gyermekjátékként, varázseszközként, amulettként, fétisként, csecsebecséként, polgári lakószobákat díszített, pl. valamint egy reprezentatív modell és egy manöken a divatszínházban. Körülbelül 1900-tól az 1950-es évekig a celluloidot babák gyártására használták, majd idővel felváltotta a bakelit és a műanyag, ebből készült a híres Barbie. Ruth Harzdler volt az első Barbie baba megalkotója. 30 évvel később, az 1980-as években jelent meg a lengyel piacon, olyan üzletekben, mint a Pewex.
A kis sorozatban, kézzel gyártott porcelán babákat a gyártó védjegyével vagy nevével látták el. A leghíresebb német gyártó porcelán babák, beutazta egész Európát, majd letelepedett és játékgyárat vásárolt Sonneberg (Türingia) és egy porcelángyárat 1885-ben. Az első horgonyos jelet 1893-ban jegyezték be (a horgony és az AM betűk körben). A W betűvel ellátott jelzés egy olyan babafejet jelez, amelyet kifejezetten a Louis Wolfe nevű sonnebergi székhelyű, bostoni és New York-i fiókokkal rendelkező cég számára gyártottak, amely német és amerikai babákat forgalmazott az Egyesült Államokban. 1910-ben jegyeztek be egy stilizált horgonyzó, AM betűkkel kombinált védjegyet, 1920 körül pedig egy formálisabb horgonyt és mindkét oldalán vagy tetején AM betűket.
Porcelán baba kollekciók
Napjainkban babák a porcelán a múlt ikonjai, de még mindig van egy csoport hűséges rajongójuk, és nem veszítik el esztétikai és gyűjthető értéküket tekintélyes műalkotásként. Az évek során a babák lelkes támogatókra tettek szert, akik akár több ezer dollárt is hajlandóak fizetni értük. A szépségük nem az egyetlen motiváció a vásárlásra, mert az áraik később akár a tízszeresére ugranak, a babák pedig egyszerűen kivételesen jó befektetésnek számítanak.
Az egyik legkívánatosabb és a világ legdrágább babái a Zawieruszyński. Egészen a közelmúltban Moszkvában az egyikük eladási rekordját rögzítették35 000dollárt. A Zawieruszyński házaspár babái befektetési formává váltak, bár új modelleket nehéz beszerezni, de mindenképpen jó befektetés évekre. A porcelánbabák vásárlása ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a whiskybe, régi autókba vagy képregénytáblákba való befektetés. A babák Minnesotában készülnek, történetük Stalowa Wolában kezdődött. Zawieruszyńcy egy hagyományokkal rendelkező márka, amelyet egy házaspár gondosan felügyelt és kézzel készített.
Henryk és Zofia, akik ruhákat faragnak és varrnak babáiknak. Együtt találnak ki neveket, azaz Natalia, Anulka, Celestyna, Apolonia. Kivéve a porcelánt Natalie Apollonie más anyagokból, például fából vagy PVC-ből készülnek. Termékeik már több mint 100 díjat nyertek, és a világ minden sarkában megtalálhatók. A verseny nagyon nagy, az ilyen típusú babákat elsősorban európai cégek készítik: Németország, Anglia, Olaszország és Spanyolország. Az Egyesült Államokon kívül ezek a legnagyobb piacok, és az utóbbi időben az oroszországi gyűjtők felkeltették a figyelmet. Néhányuk porcelánbaba-rajongó, gyakran hollywoodi sztár vagy befektető.
A piac rétegezõdik, megjelennek a különbözõ divatok, trendek és újdonságok, a „Zawieruszyński” márka pedig a kilencvenes években jelent meg a kelet-európai termékek népszerûségi hullámán, pedig az USA-ban a nulláról jöttek létre. Jelenleg vannak olcsó kínai babák és hamisítványok azok számára, akik kisebb költségvetéssel rendelkeznek, de akik egyedi babát szeretnének. Egy porcelánbaba világrekord ára 6 millió felett van, ez egy 200 éves baba, egy mechanikus “Madárember”, amivel még furulyázni is tud.
Divat kánonok
A divat mindig is a kultúra szokásokhoz legközelebb álló eleme volt, a próbababák és a babák is hű tükörképévé váltak. Az emberek elkezdtek törődni az elegáns babák ruháival, amelyek gyakran nagyon finomak voltak, és megfelelnek az uralkodó trendeknek. A baba ruhái még modellként is mutatták, hogy mi volt az aktuális divat, a ruhákat, mintákat precízen az adott korszak trendjei szerint reprodukálták.
A babák óriási szerepe a divatban megmaradt modellszakma hiánya miatt elfogadták. A múltban a ruhákat nem valódi embereken, hanem babákon mutatták be, amelyek a divatvilág szerves részévé váltak. Fejlődésének kezdetei a 14. századra nyúlnak vissza, amikor a divatos ruhákról és frizurákról babákon keresztül kezdték el átadni az információkat. A babák a mai folyóiratok megfelelői voltak, játékok helyett segédeszközként szolgáltak a divat változásairól szóló információk terjesztésében, modellként és térbeli magazintábláként is szolgáltak.
A későbbi évszázadokban a modellbabákat “pandorának” nevezték. Az angol nyelvű ruhatörténeti szakirodalomban az ilyen típusú babákat leggyakrabban a kifejezéssel illetik. divatbabák, németül és franciául: modepuppen és les poupées de mode. Egyes lengyel tanárok ellenvetései ellenére a “divatbabák” kifejezés általánossá vált a gyűjtők körében, és elfogadottá vált a mindennapi nyelvben. A divatbabák között nemcsak a régi “Pandorák”, hanem a 19. századi porcelánbabák is divatos ruhákban és a modellbaba legújabb megtestesülése, Barbie is megtalálhatók.
Porcelán szépség
Az egyik legnemesebb anyagnak tartott porcelánnak megvan a maga dátuma 7. századtól kezdődően Kínában. Edényeket, vázákat, figurákat készítettek az ún “homok porcelán”. Kínából a porcelánt Japánba hozták, ahol kerámia csészékben szolgálták fel a hagyományos teát. Száz évvel később a kereskedők behozták Európába a kvarccal és földpáttal kombinált kaolinos agyagból készült termékeket.
Bizonyított, hogy az országban 620-ban sikerült először porcelánt előállítani, és a termelők szűk köre titokban tartotta nagyrabecsült áruinak összetételét és a porcelángyártás módját. Csak 1708-ban Ehrenfried Walther von Tschirnhaus 1709-ben készült, hivatalosan bejelentette az európai porcelán feltalálását. Meissenben megalakult az első fehér porcelángyár, ahol a híres német művész, Horold meisseni festékekkel díszítette a porcelántermékeket.
A porcelándíszítés művészete annyit fejlődött, hogy idővel praktikus funkciója mellett dekoratív funkciót is betölt. A porcelán legnagyobb fejlődése Európában a 18. században ment végbe, köszönhetően a királyi és fejedelmi mecenatúrának.
A fehéraranynak nevezett porcelán exkluzív termékké vált. Annyira értékes volt, hogy egy porcelán csecsebecse egy falut ért. Azt hitték, hogy mágikus tulajdonságai vannak, például, hogy a belőle készült edények összetörnek, ha megtelik méreggel. Az uralkodók és a burzsoázia, hogy meg akarják védeni magukat a haláltól, porcelánkorsókat és serlegeket kerestek.
Ma a porcelánt kézzel és géppel is díszítik. Elérhetőbbek és olcsóbbak a lézerrel díszített termékek, emellett különféle fehér kerámia készletek és egyedi porcelán csecsebecsék is kaphatók a piacon. Több száz évvel ezelőtt készített anyagból készült vacsora és kávéskészletek, figurák, vázák, koporsók, babák és ékszerek.
Technológia vs porcelán
A fontos szerepen túl babák modellként, régen az otthoni és a társasági dekoráció állandó eleme volt, mert a lányok és a lányok házasságkötésükig játszottak vele, függetlenül attól, hogy hány évesen házasodtak össze. Házasságkötéskor valaki a közvetlen családból kapta vagy megtartotta. Ez a gyermekkorból és a játékból a felnőttkorba való átmenet bizonyos szertartása volt.
A civilizációs és kulturális változások a babák világába is behatoltak, egyre ritkábban látni egy kislányt babakocsival sétálni az utcán, vagy a hétköznapi emberekhez hasonlót, inkább filmideálokat, bálványokat. Még a játék formája is átalakul digitálissá és virtuálissá. A technológiai fejlődés korszakában a babákat olyan robotok váltották fel, amelyek háztartási, védelmi, de akár élettársi vagy házassági feladatokat is elláthatnak. A divatot az emberek vagy a hologramok uralták, a hazai szférában pedig előfordul, hogy az embereket robotbabák váltják fel.
A gyerekek miniatúrái viszont nagyon hasonlítanak az élő figurákra létfontosságú funkciókkal ellátva. A robotizáció és a digitalizáció korszakában a technológia a civilizáció minden aspektusának elválaszthatatlan elemévé vált, így a babák világára is hatással volt. A porcelánt az emberi bőrre erősen hasonlító anyag, a baba remekművének lelkét pedig mesterséges intelligencia váltja fel, amely bármilyen programozott cselekvést képes végrehajtani. A világ menthetetlenül új irányba tart, ennek alárendelve a babák gyártása, de figyelembe véve az emberi szépségigényt, a porcelánbabák mindig megtalálják rajongóikat, akik értékelni fogják esztétikus, kortalan lelküket.
Szólj hozzá